Veinikalender 2021

Veel mõnda aega tagasi oli elu lihtne- oli ilmselge, et jõulude ajaks varusid portveini ja Amaronet ning šampanjat 31.detsembri pidustusteks (ja sageli oli šampanja vajalik veel ka 1.jaanuaril), siis nüüd on lisandunud nii palju ägedaid veinipäevi ja nagu moodsatele aegadele kombeks siis on veinikalender pööraselt tihe ning kõiki kuupäevi ja viinamarju võimatu juba meeles pidada.

Seega allolev veinikalder on Sul abiks, et Sa enam kunagi ei avastaks, et näiteks Chardonnay päeval oled jätnud oma külmiku täiesti ette valmistamata.

“Wine o´clock” – minu lemmikaeg

JAANUAR

Kuna aasta esimesele kuule on järgnenud mitu tähistamistest, mõnusatest söömingutest ja pidustustest punnis kuud, siis loomulikult jaanaur on veini mõttes veidike aega maha võttev.

10. jaanuar – Šampanja ja friikad

VEEBRUAR

1.veebruar – Furmint

Furmint on Ungari päritolu valge viinamari, millest tehakse kuulsat ja väärikat dessertveini Tokaji Aszú. Kuna dessertveinid ei ole väga popid, siis valmistatakse Furmintist ka päris palju toredaid kuivi valgeid veine Ungaris ja Sloveenias.

14. veebruar – Veiniarmastaja Päev

Nii loogiline onju!? 🙂

16.veebruar – Syrah

Kuna veebruar on üldiselt aasta üks külmemaid kuid, siis on see ideaalne just Syrah viinamarjast valmistatud veinide joomiseks, sest Syrah´le omane vürtsikus ja tummisus on niii mõnusalt soojendavad.

18. veebruar – Globaalne Veinijoomise Päev

Sel päeval ole loominguline ja ava ükskõik milline enda meeldiv veinipudel ja naudi koos heade sõpradega.

27. veebruar – Ava SEE pudel Päev

Kindlasti üks minu lemmik veinipäevadest, sest üle kõige meeldib mulle tähistamine ja mõnikord ei ole tähistamiseks vajagi muud põhjust kui SEE eriline vein, mille võid pealtnäha täiesti tavalisel pühapäeval (vaadates juba etteruttavalt järgmist aastat) avada, nautida ning tõdeda, et “küll tehakse ikka häid jooke”. Ma isegi nimetaksin 27. veebruari Veini Nautimise Päevaks.

MÄRTS

3. märts – Hõõgvein

Märtsikuu algus on hea aeg kõik hõõgveinide varud “hävitada” ja jääda ootama ilusat saabuvat kevadet.

13. märts – Riesling

Esimesed kirjalikud andmed sellest jumalikust viinamarjast on dokumenteeritud just sel kuupäeval aastal 1435, seega sel aastal saime tähistada Rieslingu 586ndat sünnipäeva. Palju õnne sünnipäevaks, armas Riesling!

APRILL

14. aprill – Tannat

Tannat on punane antioksüdantidest punnis viinamari ja seetõttu on tituleeritud Tannat´ist valmistatud täidlaseid ja tummiseid ning isegi robustseid punaveine üheks “tervislikemaiks”. Tannat´i marju kasvatakse põhiliselt Lõuna-Prantsusmaal, Madiran´i piirkonnas. Kui Sa näed punase veini pudeli etiketil märget Madiran, siis see vein koosneb minimaalselt 60% ulatuses just Tannati viinamarjadest. Lisaks Prantsusmaale on Tannat´i mari vallutanud enamuse Urugay veinipõldudest. Kindlasti põnev avastus igale punase veini sõbrale!

17. aprill – Malbec

Kindlasti juba paljude veinisõprade südame võitnud – mõnusalt marjane ja tummine Argentiina staarmari, mis on pärit Prantsusmaalt ning tänapäeval kasutatakse Malbec´i Edela-Prantsuse (nt Cahor´i piirkonna) punastes veinides. Malbec on Eesti jaekaubanduses saadaval pigem Argentiina riiulites ning väga erinevates hinnaklassides. Üldiselt on soodsamad ka kergema “kehaga”, kuid hinna tõustes tõuseb ka täidlus ja kvaliteet.

23. aprill – Cava

Tegemist on rahvusvahelise veinipäevaga, kuid see on hästi tabatud eestlaste jaoks olulise sündmuse, Jüriöö ülestõusuga ning selle auks on igati sobilik lüüa Cava vahuveini klaase kokku. Lisaks on sel päeval sündinud paljud tähtsad inimesed nagu William Shakespeare, Urmas Ott, Valter Soosalu ning minu varalahkunud armas vanaema.

MAI

1.ja 7. mai – Sauvignon Blanc

Nii populaarsel valgel veinil on loomulikult mitu pidupäeva – just nendel kuupäevadel on sünnipäevad minu kahel parimal sõbrantsil Kerlil ja Kärdil, kes väga armastavad Sauvignon Blanc´i (seetõttu me vahel petame ja joome nendel päeval šampanjat…).

9.mai – Moscato

Päev maiasmokkadele 🙂 Just sellest viinamarjast valmistatakse magusat Asti Spumante vahuveini. Mina soovitan seda proovida ebatraditsioonilisel viisil – valatuna veidike vaniljejäätise või sorbee peale, väga nauditav kooslus!

17. mai – Pinot Grigio

25. mai – Globaalne Veinijoomise Päev

Sel päeval ole loominguline ja ava ükskõik milline enda meeldiv veinipudel ja naudi koos heade sõpradega.

27.mai – Chardonnay

Liikuv “püha”, mida tähistatakse igal aastal neljapäeval enne USA mälestuspäeva.

JUUNI

11.-13. juuni – Rose Nädalavahetus

Kuna roosad veinid ja roosad mullid on jube populaarsed just suvel, siis nad on saanud terve nädalavahetuse. Tegelikult leidsin ma erinevatest allikatest kolm erinevat kuupäeva, mis kõik sattusid juunikuu teisele nädalavahetusele – tuntud ka kui kõige varajastemate puhkajate viikend. Seega minu arvates oleks õiglane anda Rose veinidele tervelt kolm suvepäeva või kes soovib, siis võtku lausa kolm suvist kuud.

18. juuni – Chenin Blanc

Prantsuse päritolu valge viinamari on veinirevolutsiooni teinud ka Lõuna Aafrikas, kus see valgete veinide staarmari on – värske, erksa happesusega ja mõnusa puuviljasusega ning kindlasti kindlasti järeleporoovimist väärt!

21. juuni – Lambrusco

Mõnusalt maheda väikese mulliga ja madala alkoholisisaldusega punased Itaalia poolkuiv vahuvein Lambrusco on ideaalne suvejook, mis sobib väga hästi vürtsikate toitude kui ka erinevate sinkide ja külmade lihalõikude juurde.

25. juuni – Rose Päev vol 2

JUULI

19. – 25. juuli – Prosecco Nädal

Ametlikult Prosecco konsortsiumi poolt ellu kutsutud Prosecco tähistamise nädal. Alla nädala ei ole mõtet selle tähistamist ette võttagi, sest turg on lookas nii paljudest Proseccodest, mis vajavad järelemekkimist. Eriti nüüd, kui saadaval on ka roosad versioonid.

25. juuli – Vein & Juust

Oo, vot see on üks minu lemmik veinipäev! Koguge sõpradega erinevaid juuste ja veine ning tehke mõnus degusteerimine, et selgitada välja, mis juust mis veiniga kõige paremini sobib.

AUGUST

1.-5. august – Albarino

Aeh, klaasike jahedat Albarinot ja tapase taldrik ka kõrvale sumedal soojal augustiõhtul – kõlab nagu muinasjutt! Äge, et meil poeriiulitelt leiab ka aina enam seda mõnusat värsket ja suvist Albarino viinamarjast valmistatud Hispaania veini, ka mujal maailmas on see väga tunnustatud ja seega on selle marja tähistamiseks kalendrisse märgitud peaaegu terve nädal.

4. august – Valge Vein

Nonii, vali oma lemmik valge vein ja terviseks!

18. august – Pinot Noir

Minu kindel lemmik punaste veinide seas kui ka mullides – just Pinot Noir´i viinamarja kasutatakse kõige paremates vahuveinides kui ka šampanjas ja seda nii valgetes kui ka roosades mullides. Näiteks hele šampanja, milles pole grammigi valgeid viinamarju, vaid suures jaos Pinot Noir´i (ja väiksemas jaos Meunier´i) nimetatakse Blanc de Noir´iks ehk valge punastest – kui vähegi võimalik, siis kindlasti proovi ära. Miks mitte juba järgmisel Pinot Noir´i päeval. 😉

SEPTEMBER

1.september – Cap Classique

Cap Classique on šampanjameetodi teine nimetus, mida kasutatakse Lõuna-Aafrika kvaliteetsete vahuveinide valmistamisel, alati etiketil ka märgitud. Soovitan igal mullisõbral Lõuna-Aafrika vahuveine proovida – te ei kahetse, sest neil on super hinna ja kavaliteedi suhe. Simonsig ja Pongrazc on mõned tootjad, kelle mullid peaksid Eesti turul saadaval olema.

2. september – Cabernet Sauvignon

Maailma ühe kuulsaima ja armastatuima punase viinamarja tähistamise päev. Cabernet Sauvignon on pärinud oma nime oma vanematelt – nimelt on see populaarne mari ristand Sauvignon Blanc´ist ja Cabernet Franc´ist.

10. september – Portvein

Aeg teha vaheldus suvistele kergetele valgetele veinidele ja mullidele ning võtta ette mõni tummine portvein.

17. september – Grenache

Grenache´i viinamarjast valmistatakse mahlast punaveini, kuid kõige sagedamini leidub seda segudes, näiteks Prantsusmaal Cotes du Rhone ja Chateauneuf-du-Pape punastes veinides ning ka Provance Rosé´des. Hispaanias nimetatakse seda marja Garnacha ja Itaalias Sardiinia regioonis Cannonau.

OKTOOBER

9. oktoober – Pinotage

See lahe punane viinamari on ristatud Pinot Noir´i ja Cinsault´ marjadest, aga kui Sa oled tuttav Pinot Noir´i kerge keha ja elegantsusega, siis Pinotage on peaaegu vastand sellele – pigem robustne ja tummine, täidlane, mõnel juhul isegi šokolaadine-kohvine. Tummiste punaveinide austajate kindel lemmik.

23. oktoober – Šampanja

Champagne Comité poolt väljakuulutatud ametlik šampanja päev ja loomulikult sel päeval ei mõtlegi ühelegi teisele joogile. Santé!

28. oktoober – Carignan

Tumeda värvusega, täidlane ja rikkalik punane vein, mida leidub peamiselt Prantsusmaalt Languedoc regiooni ja Hispaanias Cataloonia ja Priorati regiooni megatummistes ja ägedates veinides.

NOVEMBER

7. november – Merlot

Üks armastatuimaid punased veine, Merlot viinamarjast valmistatud veinid on üldiselt mahlased, marjased ja pehmete tanniinidega. Maailma üks kalleimaid punaveine – Chateau Petrus on valmistatud just sellest viinamarjast.

11. november – Tempranillo

Hispaania staarmari, millest tehakse enamik meie poeriiulitel olevatest Hispaania päritolu punaveinidest, eriti kui oled haaranud sealt Rioja või Ribera del Duero piirkonna veini. Tempranillo on nime saanud varajase valmimise tõttu: temprano tähendab hispaania keeles varajane.

17. november – Zinfandel

USA kuulsaim punane viinamari, millest valmistatud veinid on mõnusalt mahedad ja moosised.

18. november (igal aastal nov kolmas neljapäev) – Beaujolais

Beaujolais on tegelikult Prantsusmaal olev veinipiirkond, kus valmistatakse igal aastal kõige esimene käesoleva aastakäigu viinamarjadest vein, mida võib avada alles novembrikuu kolamandal neljapäeval – ja siis toimuvad üle ilma suured pidustused ja tähistamised, see on justkui veinimaailma uue aasta algus.

24. november – Carmenere

Tšiili staarviinamari, millest tehakse erinevas hinna- ja kvaliteediklassis punaseid veine, mille aroomis ja maitses on tunda punaseid küpseid vaarikaid, ploome, kakaod ja mõnikord isegi paprikat.

DETSEMBER

4. detsember – Cabernet Franc

Oluline punane viinamari Bordaux piirkonnas, kus sealsete väärisveinide valmistamisel kasutatakse seda segudes koos Cabernet Sauvignon´i ja Merlot´ga, kuid minu arvates ühed põnevamad Cabernet Franc´id tulevad hoopis teisest Prantsumaa piirkonnast – Loire Orust. Kahjuks neid viimaseid väga palju meil kauplustes ei leidu.

31. detsember – Šampanja

No mille muuga siis Uut Aastat vastu võtta! 🙂

2 thoughts on “Veinikalender 2021

Add yours

  1. Hei, Suurepärane ülevaade erinevatest viinamarjades ja muidugi väga hea aja plaan nende viinamarjadega tuttavaks saamiseks! Tegelikult oleng jäänud teatud viinamarjadele kindlaks ja ei ole ka julgenud poest midagi uut proovida- siinkohal tänan Sind jällegi, saan asuda uusi proovima! Võibolla saad lähemalt juba kõikide populaarsemate viinamarjade kohta teha lühi kokkuvõtte mida saaks poes olles kohe endale telefonis ette võtta ja ennem korvi panekut läbi lugeda, et kas ikka sobib mulle toidu juurde!
    Tänan Sind!

    Liked by 1 person

    1. Jah, igal juhul – erinevatest ja kõige popimatest viinamarjadest kavatsen peagi postituse avaldada. Aga kui Sul on konkreetseid ja kiireid küsimusi, kuidas valget/punast/vahuveini poest valida, siis kirjuta mulle FB-s või annamari@sommelier.ee 😉

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: