Kui palju on kaloreid minu veinis?

Kas ja kui palju on kaloreid klaasis veinis? Kui palju on kaloreid pudelis veinis? Kas vein teeb paksuks? Kui palju võib veini juua? Kas veini joomine on üleüldse tervislik?

Kalorid ja suhkrusisaldus on alati kuum teema olnud, kuid tihtipeale veini limpsides me väga kalorite peale ei mõtle (või ei taha mõelda? :)).

Veinipudeli etiketilt ei näe sealt erinevalt mahla või krõpsude pakenditest, kui palju kaloreid või muid toitaineid vein sisaldab. Fakt on see, et vein sisaldab küll kaloreid ja olenevalt veinist võib ühes klaasis olla alates 100-st kalorist kuni 300 kalorini, kuid üldiselt 11-13%-lise alkoholisisaldusega kuivadel veinidel on kaloritesisaldus 1 klaasi (150ml) kohta 100-130 ckal.

MILLISTES VEINIDES ON VÄHEM KALOREID?

Alkohol iseenesest sisaldab kaloreid – lausa 7ckal 1 grammi kohta, lisaks tulevad kalorid ka veinis olevates süsivesikutest, mis annab 4 ckal 1 grammi kohta.

Seega madalama alkoholisisaldusega veinides on vähem kaloreid, isegi kui need maitselt kergelt magusamad tunduvad (näiteks mõned Kabinett Riesling´ud), samas kanged ja ülimagusad veinid (näiteks Portveinid/ Pedro Ximenez Sherry) võivad olla ka täielikud kaloripommid. Samuti ka kuumas kliimas (Tšiili , Argentiina, USA, Lõuna-Hispaania) küpsenud viinamarjad on magusamad ja see tõstab ka veini suhkrusisaldust. Kõrgem suhrusisaldus tähendab rohkem süsivesikuid ja kõrgemat alkoholiprotsenti.

Et välja arvutada enda tänaõhtused veinikalorid, siis võid külmkapi uksele panna järgmise valemi:

(Veini kogus grammides x alkoholi %) x7 = kcal alkoholist

(Suhkrusisaldus x veini kogus liitrites) x4 = kalorid süsivesikutest

Kalorid alkoholist + kalorid süsivesikutest = kalorid Sinu veiniklaasis

Kui palju on kuivas šampanjas  kaloreid?

Vahuveinide/sampanjade puhul on küll kuivusaste etiketil märgitud mõistena ja suhrusisaldus grammides 1 liitri kohta on järgnev:

 • Brut Nature 0-3 g/l
 • Extra Brut 0-6 g/l
 • Brut (kõige populaarsem valik) 6-12 g/l
 • Demi-Sec 32-50 g/l

Proseccode puhul on etiketile märgitud mõisted veidi erinevad ja tihti ka eksiarvamusi tekitavad. Kuivusastmed alustades kõige kuivemast:

 • Brut 6 g/l
 • Extra Dry 12-17 g/l
 • Dry 17-32 g/l

Sageli proseccotajad valivad just Extra Dry versiooni arvates, et nimi viitab eriti kuivale vahuveinile, kuigi tegelikult on seal just ekstra rohkem suhkrut.

Kasutame ülalolevat valemit ühe klaasi (15cl) Extra Dry Prosecco 10% kalorite väljarvutamiseks:

(kogus 150g x protsent alkoholisaldusega 0,10=15g) x 7 kcal = 105 ckal alkoholist

(suhkrusisaldus 17g x 0,15 = 2,55g) x 4 kcal = 10,2 kcal süsivesikutest

105 ckal alkoholist + 10,2 kcal süsivesikutest = 115,2 kcal klaasis Extra Dry Proseccos

Kui juhtumisi on tegu mõne väga mõnusa Proseccoga, võib juhtuda, et joodki õhtu jooksul terve pudeli ära ja selle tulemusena oled 576 kalori võrra rikkam.

Siinkohal on oluline tähele panna, et antud kalkulatsioon on toodud küllatki madala alkoholisisaldusega veini näitel ja tulemus oleks väga palju erinev, kui veinil oleks kõrgem alkoholi %.

Toome veel teisegi näite punaveini kohta – Tsiili Cabernet Sauvignon 14%, mille suhkrusisaldus on 4 grammi ühe liitri kohta, siis ühe klaasi (150cl) kohta tuleb ainuüksi alkoholist 147 kcal ja süsivesikutest vaid 2,4 kcal.

No peale neid matemaatika ülesandeid vajad kindlasti ühte värskendavat klaasi veini!

Aga millist veini valida?!?

Annan siinkohal mõned nipid, mida järgides leida võimalikult figuurisõbralikud veinid:

 • Madalam alkoholisisaldus (10% kuni 12,5%).
 • Madalam suhkusisaldus: Kuna etikettidel üldiselt ei ole märgitud suhkrusisaldust, siis selle teadasaamiseks peaks kasutama Google abi või kui ostad veinid Tallinki/ Silja Line laeva kauplustest, siis seal on väga mugavalt riiulisiltidel alati ära märgitud suhkrusisaldus 1 liitri kohta.
 • Soovitavalt alati kvaliteetsem (sageli = kallim) vein, sest väga soodsate/madala kvaliteediga veinide puhul kasutatakse väga sagei ka rohkem suhkrut, et muuta maitset rikkalikumaks ja peita ”ebakvaliteetse” tooraine maitset. 

Üks nipp, kuidas õhtusöögil vähem kaloreid tarbida – võta magustoidu asemel hoopis dessertvein – see on palju enam naudingut ja maitseelamust pakkuv ning versus koogilõiguga ka väiksema  kaloritesisaldusega ning magusaisu saab kenasti rahuldatud.  Lisaks mõned mesimagusad dessertveinid, nt Icewine, on ka madalama alkoholisisaldusega (ca 8,5-9,5%), mis omakorda muudab jällegi kaloraaži taljele sõbralikumaks.

KAS VEIN TEEB PAKSUKS?

Kas Sa usud kui ma ütlen, et Sa võid kaalus alla võtta ja samal süüa sokolaadi ja juua veini? Ei usu?

Mul on Sulle hea uudis, sest see on võimalik – lihtsalt peab kogustega äärmiselt konservatiivne olema, sest terve tahvel sokolaadi ja pudel veini kindlasti mõjutab kaalu pigem tõusvas joones ja ei ole ka muul viisil tervislik.

IMG_1881

Eduka kaalulanguse valem = väiksed kogused + parima kvaliteediga tooraine mõlema puhul.

Miks toidunõustajad üldiselt keelavad selle kombinatsiooni on põhjusel, et magus + joovastav vein maitsevad meile hullupööra palju, et ühest klaasist ja ühest ampsust jääb alati väheseks ja patupäev on kerge tulema. Lihtsam on kõik suurimat naudingut pakkuvad joogid ja toidud ära keelata.

Vein ei tee paksuks, vaid vale toitumine ja vähene füüsiline koormus.

KAS VEINI JUUA ON TERVISLIK?

Louis Pasteur on öelnud, et vein on kõikidest jookidest kõige tervislikum ja kõige hügieenilisem ning loomulikult ei kahtle me nii targa mehe sõnades. Tõsi see on, sest ka sõja ajal Saksamaal kui vee kvaliteet oli väga kehv segati veega hulka korralik kogus veini, et alkohol bakterid ära hävitaks.

Veelgi varem – rohkem kui 2000 aastat enne meie ajaarvamist oli vein kui ravim, seda määriti haavadele, kasutati antiseptikuna ning isegi Rooma sõduritele pandi kohustuseks juua iga päev üks liiter veini, et neil oleks jõudu ja indu sõjaretketel vastu pidada. Sel ajal oli muidugi vein palju lahjem kui meil tänapäeval.

Oled kindlasti kuulnud ka ”Prantsuse paradoksist” – veiniriikides, kus inimesed söövad rasva- ja nisujahurikkaid toite, joovad igapäevaselt veini juurde, kuid kummalisel kombel nendes riikides ei ole ülekaalulisus probleem ja ka südamehaigusi esineb seal vähem – seda on näitanud paljud erinevad uuringud.

Mida nemad siis teistmoodi teevad?

Kindlasti on peamine põhjus kogustes ja regulaarsuses– nii toidu kui ka veini tarbimine on mõõdukas koguses iga päev. Mitte nagu meil kombeks: rabatakse tööd teha ilma hommikusöögita, lõuna jäetakse samuti vahele ja siis õhtul kodus vohmitakse kiirelt enam kui päeva kaloraaž teleka ees sisse.

Kuigi prantslased joovad elaniku kohta ühes aastas 40 liitrit veini, teeb see ca 100 ml veini iga päev ning alati toidu juurde ja just sel viisil ja koguses veini tarbimine on ka arstide poolt heaks kiidetud.

Uuringute tulemustena on veel välja toodud, et just punase veini tarbimine on tervislik, sest sisaldab kõige rohkem kasulikke aineid nagu protsüaniide, polüfenoole, reservatrooli, mis soodustavad ainevahetust, on vananemisvastase toimega, aitavad kaalu langetada (tarbimisel mõõdukas koguses!). Lisaks on punases veinis ka rohkem magneesiumit, kaaliumi, naatriumi, rauda.

Ükskõik, mis veini tarbida, siis kindlasti esmajoones on vein looduslik antidepressant, lõõgastava ja ”jääd lõhkuva” võimega. Öeldaksegi ju, et paarid, kes koos veini joovad, elavad koos õnnelikult elu lõpuni.

Soovitan lugeda ühte toredat raamatut “The Wine Diet” (autor Roger Corder), milles autor toob välja väga palju erinevaid pika aja jooksul tehtud uuringuid, mille tulemustena inimesed, kes joovad iga päev natuke veini, on paremas toonuses, elavad kauem ja mina eeldan, et ka palju lõbusamalt. Minu postitus suures osas baseerubki antud raamatus kajastatud erinevatel uuringutel.

Toon lõpetuseks mõned näited kalorisisaldustest populaarsemates veinides:

  1 klaas (15cl) 1 pudel (75cl)
Champagne Brut 12% 105 kcal 525 kcal
Prosecco Extra Dry 10% 115 kcal 576 kcal
Saksamaa Riesling 12% (kuiv valge vein) 105 kcal 525 kcal
Uus-Meremaa Sauvignon Blanc 13-13,5% (kuiv valge vein) 120 kcal 600 kcal
Tsiili Cabernet Sauvignon 14% (kuiv punavein) 147 kcal 735 kcal
Itaalia Valpolicella Classico (kuiv punavein) 105 kcal 525 kcal
Tawny Portvein 100cl – 150 kcal 1125 kcal

2 thoughts on “Kui palju on kaloreid minu veinis?

Add yours

 1. EU-s on kõikidele vahuveinidele ühesugused standardid suhkrusisaldusele ja vastavad väljendid. Viimased võivad küll, sõltuvalt valmistajariigist, olla erinevates keeltes. On täitsa olemas ka Prosecco Brut Nature stiilis näiteks. Ja vahuveine magusamad, kui demi-sec.

  Like

  1. Sul on absoluutselt õigus, Kristjan – erinevaid variatsioone terminitest ja suhrusisaldustest on lisaks siin nimetatutele veel, kuid soovisin välja tuua põhilised terminid, millega tarbijad kõige enam kokku puutuvad. Aga stay tuned, peagi teen eraldi postituse vahuveinide ja nendes sisalduva suhkrusisalduse kohta. 🙂

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: