Elu läbi roosa veiniklaasi

Vahet pole, kas õues on jäine veebruar, hall november või kuum jaanipäev – rose-veinid rokivad iga ilmaga ja igal hooajal! Mina armastan roosat veini ja šampanjat (eriti šampanjat), sest juba ainuüksi see värv toob halli argipäeva mõnusat helgust ja värskust. Öeldakse ju, et kui oskad elu helgemates värvides näha, oleksid Sul justkui roosad prillid ees. Ma võin julgustada, et elu läbi roosa veiniklaasi on väga vinge ja lõbus!

Veelgi enam, on palju talviseid ja lausa jõululikke hõrgutisi, mille juurde on imeline rüübata just rose-veini, näiteks on hea rose super kaaslane punase kala, krevettide, kalamarja ja isegi traditsioonilise rosoljega (kui ka jõulusingi või -kalkuniga).

Rose – veinimaailma kuumim trend

Kas teadsid, et Prantsusmaal juuakse rose-veine rohkem kui valgeid veine?

Gassier – üks tuntuimaid ja suurimaid rosé veinide tootjaid Lõuna-Prantsusmaal, Provance regioonis

Ok, prantslaste trumbiks on ka rosé´de “kuningriik” Provance ehk imeline piirkond Lõuna-Prantsusmaal, kus kõik superstaarid puhkamas ja kohalikku rosé veini trimpamas tavatsevad käia ning sellest piirkonnast pärinevad ka maailma populaarseimad roosad veinid, võib isegi öelda, et staarrosé´d. Tegelikult olidki kaks Hollywoodi tähte, kes roosa veini imagot totaalselt muutsid ja b-kategooria veinist said absoluutne hitt veinimaailmas. Nimelt kirglikud veinisõbrad Angelina Jolie ja Brad Pitt alustasid aastal 2008 koostööd tunnustatud veinitootjaga Famille Perrin ning sündis maailma kuulsaim rosé – Chateau Miraval, peale mida roosade veini maastik muutus kardinaalselt ning tarbijad ihaldasid rohkem kahvaturoosasid kuivi ja kvaliteetseid rose-veini ning tootjate eesmärgiks sai neid nõudlusi rahuldada.

Chateau Miraval – maailma revolutsioonilisemaid rosé veine

Kindlasti ongi roosade veinide trendi taga fakt, et meie toredad veinitootjad teevad aina rohkem ja parema kvaliteediga ning mitmekülgsemaid rose-veine. Trendiga läksid kaasa paar aastat tagasi Proseccode tootjad, kes teatasid, et võivad ka nüüd seaduse järgi valgetele marjadele Pinot Noir´i värviks lisada ning täna iga endast lugupidava Prosecco tootja sortimendis on ka üks roosa variant. Vähemalt neil, kellele punaseid marju jätkub.

Šampanjamaailmas on niisamuti rosé cuvée popim kui eales varem ning näiteks üks suurimaid šampanjatootjaid Nicolas Feuillatte teatas juba eelmise aasta lõpus, et roosade marjadega on selline ikaldus, et käesoleva aasta esimeses pooles neil mitte üheski formaadis ega variandis rose šampanjat pakkuda ei ole. Eks rose defitsiidile “aitas” kaasa ka eelmise aasta šampanjade rekordmüük ja teisalt aegade üks kehvema saagikusega viinamarja-aasta.

Charles Heidsieck Millesime 2005 – minu parimaid rosé-elamusi eelmisel aastal

Kuidas leida see õige rosevein?

Aga asume asja kallale, et kuidas siis leida see õige rosevein? Õige maitsega roosa veini valimine võib esialgu olla keerukas, sest ühest küljest meid kummitab ikka veel see kole müüt, et roosa vein = magus vein, samas teisest küljest on mõned rosed poeriiulitel nii kahvatut värvi, et võib tekkida kahtlus, kas sellel üldse aroomi ja maitset on.

Vaatasin, milliseid roosasid veine meie kaupluste riiulitel leidub ja annan Sulle mõned vihjed, kuidas see õige leida. 😉

KUI SA OTSID KERGET JA VÄRSKET ROSE-VEINI, SIIS VALI:

 • Pinot Grigio Rosato Itaaliast – kuigi Pinot Grigio on populaarne valgete veinide mari, siis tegelikult on Pinot Grigio tumeda kestaga viinamari, kuid mitte nii tumeda kestaga, et sellest saaks valmistada punaveine, aga mõnusaid kergeid roosasid veine küll.
 • Vinho Verde Rose – Portugali päritolu üliäge kerge mulliga rose, mida toredal kombel meie kaubanduses päris palju leidub.
 • Pinot Noir Rose– elegantsest Pinot Noir´i viinamarjast valmistatud roosad vaiksed veinid on kerged ja hea happesusega. (Pinot Noir´ist vahuveinid, millele traditsioonilise- või charmat-meetodi järgi mullid sisse tekkinud, on pigem marjasemad-jõulisemad).

KUI SA OTSID KUIVA JA ELEGANTSET ROSE-VEINI, SIIS VALI:

 • Provance Rosé – juba nii klassikaliseks saanud, et isegi kahvaturoosa värvuse sünonüüm on provance´lik. Kuiv, elegantne ja parimate tootjate rosé´d pika pika järelmaitsega.
 • Cotes du Rhone Rosé ja Luberon Rosé– samuti veinipiirkonnad Prantsusmaalt, täpsemalt Rhone Valley, kus valmistatud rosé´d on hea hinna-kvaliteedi suhtega. Luberon on veidi kergema stiiliga, sarnasem isegi Provance´i rosé´dele ja Cotes du Rhone Rosé tiba tummisem. Mõlemad valmistatakse regioonile omastest punastest marjadest nagu Syrah ja Grenache, vahel listakse maitsetamiseks ka Mourvèdre´i, Cinsault´ ja Carignani viinamarju.
 • Chiaretto Rosato – Itaalia roosa vein, kvaliteedilt samm edasi Pinot Grigio Rosatost ning kindlasti ka palju põnevam ja elamust pakkuv. Valmistatakse kolme erinevat tüüpi Chiaretto´sid (kergemast tummisemani): Bardolino, Lugana ja Valtènesi. Kusjuures viimast neist polnud ma veel kuni käesoleva aasta maikuuni Eestis märganud, kuid Itaalia veinide ja gurmeekraami maaletoov Vahur mind teavitas, et see on meil täitsa olemas. (Soovitan vaadata järele siit -> https://www.facebook.com/armastusegaitaaliast/).
 • Austria Rose-veinid – ühed minu lemmikud rose-veinid, neil on sageli maitses särtsakas vürtsikus, ergas happesus ja seda tasakaalustav marjasus. Eriti põnev on neid mekkida ka sel põhjusel, et neid valmistatakse vähemtuntud kohalikest Austria viinamarjadest: Zweigelt, Sankt Laurent ja Blaufränkisch on ühed enimkasutatavad punased marjad.

KUI SA OTSID MARJAST JA TUGEVAMA MAITSEGA ROSE-VEINI, SIIS VALI:

 • Tavel Rosé – Lõuna-Prantsumaalt, Rhone Valley piirkonnas valmib tugev ja tummine rosé Grenache, Syrah and Mourvedre punastest marjadest. Kindlasti üks jõulisemaid rose-veine siin nimekirjas.
 • Nero d´Avola & Negroamaro Rosato – Nero d´Avola ja Negroamaro on punased viinamarjad, millest Lõuna-Itaalias tehakse marjaseid-moosiseid punaveine. Ka sealsed veinitootjad läksid rose trendiga kaasa ja nüüd on meilgi täitsa toredaid ja marjaseid roosasid veine, mille hinnad kaupluses on samuti rõõmustavad.
 • Cabernet Sauvignon & Merlot & Shiraz & Malbec Rose – kõik need on jõulised punased viinamarjad, millest eelkõige valmistatakse tummiseid punaveine, seega roosade veinide valmistamisel on tulemuseks samuti keskmisest täidlasemad ja marjasemad roosad veinid. Üldiselt rohkem Uue-Maailma päritoluga: Austraalia (siin Shiraz populaarseim), Argentiina (Malbec, Cabernet Sauvignon), kuid neid leidub ka Vanas Maailmas, eriti Itaalias ja Prantsusmaal.

KUI SA OTSID PUUVILJAST JA MAGUSAMAT ROSE-VEINI, SIIS VALI:

 • Rosé d´Anjou – Eestis aastaid väga armastatud roosa vein, maitselt mahe ja magus. Anjou on piirkond Prantsusmaal ja kui Sa märkad roosa veini etiketil märget Rosé d´Anjou, siis võid olla kindel, et pudelis on magusmapoolne vein. Ideaalne kasutada ka veinikokteilides ning erinevatel kontkuivadest veinidest sobib megahästi ka dessertide juurde, näiteks marja- või kohupiimakoogid.
 • White Zinfandel – Zinfandel on USA-s tuntud punane mari, aga kui etiketil on White Zinfandel (ehk Valge Zinfandel), siis tegelikult on asi valgest kaugel ja selle nime taga on hoopis morsiroosa magus vähese happesusega roosa veinike.
Gérard Bertrand juba tead, et roosa vein on Source of Joy ehk rõõmu allikas

Kahvaturoosa, tumeroosa, oranzikasroosa, lõheroosa, erkroosa – mis iganes varjundiga roosa, aga see ikka rokib.

One thought on “Elu läbi roosa veiniklaasi

Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: