Veinikalender 2022

Ole lahke – uuenduste ja täiendustega veinikalder selleks toredaks Tiigri Aastaks😉

JAANUAR

Kuna aasta esimesele kuule on järgnenud mitu tähistamistest, mõnusatest söömingutest ja pidustustest punnis kuud, siis loomulikult jaanaur on veini mõttes veidike aega maha võttev.

10. jaanuar – Šampanja ja friikad

VEEBRUAR

1.veebruar – Furmint

Furmint on Ungari päritolu valge viinamari, millest tehakse kuulsat ja väärikat dessertveini Tokaji Aszú. Kuna dessertveinid ei ole väga popid, siis valmistatakse Furmintist ka päris palju toredaid kuivi valgeid veine Ungaris ja Sloveenias.

#FurmintDay

14. veebruar – Veiniarmastaja Päev

Nii loogiline onju!? 

16.veebruar – Syrah

Kuna veebruar on üldiselt aasta üks külmemaid kuid, siis on see ideaalne just Syrah viinamarjast valmistatud veinide joomiseks, sest Syrah´le omane vürtsikus ja tummisus on niii mõnusalt soojendavad.

#SyrahDay

18. veebruar – Globaalne Veinijoomise Päev

Sel päeval ole loominguline ja ava ükskõik milline enda meeldiv veinipudel ja naudi koos heade sõpradega.

#DrinkWineDay

26. veebruar – Ava SEE pudel Päev

Kindlasti üks minu lemmik veinipäevadest, sest üle kõige meeldib mulle tähistamine ja mõnikord ei ole tähistamiseks vajagi muud põhjust kui SEE eriline vein. Iga veebruarikuu viimasel laupäeval avada, nautida ning tõdeda, et “küll tehakse ikka häid jooke”. Ma isegi nimetaksin 27. veebruari Veini Nautimise Päevaks.

#OpenThatBottleDay

MÄRTS

3. märts – Hõõgvein

Märtsikuu algus on hea aeg kõik hõõgveinide varud “hävitada” ja jääda ootama ilusat saabuvat kevadet.

#MulledWineDay; #MulledWine

13. märts – Riesling

Esimesed kirjalikud andmed sellest jumalikust viinamarjast on dokumenteeritud just sel kuupäeval aastal 1435, seega sel aastal saime tähistada Rieslingu 587ndat sünnipäeva. Palju õnne sünnipäevaks, armas Riesling!

#RieslingBirthday; #RieslingDay

21. märts – Vermut

Vermut on aromatiseeritud vein, mis on come backi´i tegemas ning ka meil on saadaval põnevaid vermuteid. Oma iseloomuliku aroomi ja maitse nn apteegikomponentidest, näiteks koirohi, kalmuse juur ehk sooingver, kikkaputk, rooma kummel, kiinapuu koor, kaneel, krootonipuu koor, tonkauba, kardemon, lagrits, naistepuna, tähtaniis, lavendel, võhumõõga juur, kreeta pune, sandli-tiibviljaku puu, nelk, prantsuse roosi õied, koriander, pomerantsi koor, muskaatpähkel jm. Hea kvaliteediga vermutit joo jää ja paari sidrunilõiguga.

#VermouthDay

APRILL

14. aprill – Tannat

Tannat on punane antioksüdantidest punnis viinamari ja seetõttu on tituleeritud Tannat´ist valmistatud täidlaseid ja tummiseid ning isegi robustseid punaveine üheks “tervislikemaiks”. Tannat´i marju kasvatakse põhiliselt Lõuna-Prantsusmaal, Madiran´i piirkonnas. Kui Sa näed punase veini pudeli etiketil märget Madiran, siis see vein koosneb minimaalselt 60% ulatuses just Tannati viinamarjadest. Lisaks Prantsusmaale on Tannat´i mari vallutanud enamuse Urugay veinipõldudest. Kindlasti põnev avastus igale punase veini sõbrale!

#TannatDay

17. aprill – Malbec

Kindlasti juba paljude veinisõprade südame võitnud – mõnusalt marjane ja tummine Argentiina staarmari, mis on pärit Prantsusmaalt ning tänapäeval kasutatakse Malbec´i Edela-Prantsuse (nt Cahor´i piirkonna) punastes veinides. Malbec on Eesti jaekaubanduses saadaval pigem Argentiina riiulites ning väga erinevates hinnaklassides. Üldiselt on soodsamad ka kergema “kehaga”, kuid hinna tõustes tõuseb ka täidlus ja kvaliteet.

#MalbecWorldDay; #WorldMalbecDay; #MalbecDay

23. aprill – Cava

Tegemist on rahvusvahelise veinipäevaga, kuid see on hästi tabatud eestlaste jaoks olulise sündmuse, Jüriöö ülestõusuga ning selle auks on igati sobilik lüüa Cava mulliklaase kokku. Lisaks on sel päeval sündinud paljud tähtsad inimesed nagu William Shakespeare, Urmas Ott, Valter Soosalu ning minu varalahkunud armas vanaema.

#CavaDay

29. aprill – Viogner

Viogner on valge viinamarjasort, millest valmistatakse mõnusalt täidlasi ja lopsakaid valgeid veine, parimad neist valmistatakse Prantsusmaal, Rhone Valley piirkonnas, näiteks Condrieu on elamus omaette! Ka Uues-Maailmas osatakse sellest marjast maitsvaid veine teha, oluline on valida hea veinitootja Viogner. (Hea alternatiiv Chardonnay´le.)

#InternationalViognierDay

MAI

6. mai – Sauvignon Blanc

Sauvignon Blanc küll suuremat tutvustamist ei vaja, see on kindla peale üks veinisõprade seas armastatud veinidest, eriti Uus-Meremaa tikripomm. Julgustan proovima ka Prantsuse Sauvignon´e, sealt riigist on see valge mari ka pärit, näiteks Sancerre ja Pouilly-Fume on ekstra ägedad veinid.

#SauvignonBlancDay; #SauvBlancDay

“Wine o´clock” – minu lemmikaeg

9.mai – Moscato

Päev maiasmokkadele  Just sellest viinamarjast valmistatakse magusat Asti Spumante vahuveini. Mina soovitan seda proovida ebatraditsioonilisel viisil – valatuna veidike vaniljejäätise või sorbee peale, väga nauditav kooslus!

#WorldMoscatoDay

17. mai – Pinot Grigio

Igal juhul on Pinot Grigio vallutanud meie jaekettide valgete veinide riiulid. Aga kas Sa teadsid, et Pinot Grigio on tegelikult punaka kestaga viinamari ja roosade veinide trendiga kaasaminnes on paljud tootjad alustanud ka roosade Pinot Grigio´de valmistamist? Seega võid täna valida, kas on valge veini või roosa veini tuju.

#PinotGrigioDay

25. mai – Globaalne Veinijoomise Päev

Sel päeval ole loominguline ja ava ükskõik milline enda meeldiv veinipudel ja naudi koos heade sõpradega.

#NationalWineDay

26.mai – Chardonnay

Liikuv “püha”, mida tähistatakse igal aastal neljapäeval enne USA mälestuspäeva.

#ChardonnayDay #InternationalChardonnayDay 

JUUNI

10. juuni – Verdejo

Verdejo on kerge, värske ja tsitruseline valge viinamari, mida peamiselt viljeletakse Hispaanias, Rueda piirkonnas. Hea alternatiiv Sauvignon Blanci armastajatele.

#WorldVerdejoDay 

11. juuni – Rose Vein

Kuna roosad veinid ja roosad mullid on jube populaarsed just suvel, siis kõige roosam päev suvel on juunikuu teine laupäev. Loe, millist rose´d valida rose-veinide loost.

#NationalRoseDay 

18. juuni – Chenin Blanc

Prantsuse päritolu valge viinamari on veinirevolutsiooni teinud ka Lõuna Aafrikas, kus see valgete veinide staarmari on – värske, erksa happesusega ja mõnusa puuviljasusega ning kindlasti kindlasti järeleporoovimist väärt!

#DrinkCheninBlancDay

21. juuni – Lambrusco

Mõnusalt maheda väikese mulliga ja madala alkoholisisaldusega punased Itaalia poolkuiv vahuvein Lambrusco on ideaalne suvejook, mis sobib väga hästi vürtsikate toitude kui ka erinevate sinkide ja külmade lihalõikude juurde.

#WorldLambruscoDay #LambruscoDay 

25. juuni – Rose Päev vol 2

#RoseAllDay

JUULI

25. juuli – Vein & Juust

Oo, vot see on üks minu lemmik veinipäev! Koguge sõpradega erinevaid juuste ja veine ning tehke mõnus degusteerimine, et selgitada välja, mis juust mis veiniga kõige paremini sobib.

#Wine&CheeseDay

28. juuli – Shiraz

Austraalia staarmari Shiraz on nii mõnusalt marjane ja moosine ning pea ideaalne kaaslane Sinu südasuvise liha grillimise juures.

#ShirazDay 

AUGUST

1. august – Albarino

Aeh, klaasike jahedat Albarinot ja tapase taldrik ka kõrvale sumedal soojal augustiõhtul – kõlab nagu muinasjutt! Äge, et meil poeriiulitelt leiab ka aina enam seda mõnusat värsket ja suvist Albarino viinamarjast valmistatud Hispaania veini, ka mujal maailmas on see väga tunnustatud.

#AlbarinoDay #WorldAlbarinoDay

4. august – Valge Vein

Nonii, vali oma lemmik valge vein ja terviseks!

13. august – Prosecco

Populaarne mullivein Prosecco on viimaste aastatega lausa vahuveini sünonüümiks saanud! Turg on lookas nii paljudest Proseccodest, mis vajavad järelemekkimist. Eriti nüüd, kui saadaval on ka roosad versioonid.

#ProseccoDay 

18. august – Pinot Noir

Minu kindel lemmik punaste veinide seas kui ka mullides – just Pinot Noir´i viinamarja kasutatakse kõige paremates vahuveinides kui ka šampanjas ja seda nii valgetes kui ka roosades mullides. Näiteks hele šampanja, milles pole grammigi valgeid viinamarju, vaid suures jaos Pinot Noir´i (ja väiksemas jaos Meunier´i) nimetatakse Blanc de Noir´iks ehk valge punastest – kui vähegi võimalik, siis kindlasti proovi ära. Miks mitte juba järgmisel Pinot Noir´i päeval. 

#PinotNoirDay 

SEPTEMBER

1.september – Cap Classique

Cap Classique on šampanjameetodi teine nimetus, mida kasutatakse Lõuna-Aafrika kvaliteetsete vahuveinide valmistamisel, alati etiketil ka märgitud. Soovitan igal mullisõbral Lõuna-Aafrika vahuveine proovida – te ei kahetse, sest neil on super hinna ja kavaliteedi suhe. Simonsig ja Pongrazc on mõned tootjad, kelle mullid peaksid Eesti turul saadaval olema.

#CapClassiqueDay

1. september – Cabernet Sauvignon

Maailma ühe kuulsaima ja armastatuima punase viinamarja tähistamise päev. Cabernet Sauvignon on pärinud oma nime oma vanematelt – nimelt on see populaarne mari ristand Sauvignon Blanc´ist ja Cabernet Franc´ist.

#CabernetDay; #CabernetSauvignonDay 

10. september – Portvein

Aeg teha vaheldus suvistele kergetele valgetele veinidele ja mullidele ning võtta ette mõni tummine portvein.

#PortWineDay

16. september – Grenache

Grenache´i viinamarjast valmistatakse mahlast punaveini, kuid kõige sagedamini leidub seda segudes, näiteks Prantsusmaal Cotes du Rhone ja Chateauneuf-du-Pape punastes veinides ning ka Provance Rosé´des. Hispaanias nimetatakse seda marja Garnacha ja Itaalias Sardiinia regioonis Cannonau.

#GrenacheDay 

OKTOOBER

8. oktoober – Pinotage

See lahe punane viinamari on ristatud Pinot Noir´i ja Cinsault´ marjadest, aga kui Sa oled tuttav Pinot Noir´i kerge keha ja elegantsusega, siis Pinotage on peaaegu vastand sellele – pigem robustne ja tummine, täidlane, mõnel juhul isegi šokolaadine-kohvine. Tummiste punaveinide austajate kindel lemmik.

#PinotageDay 

28. oktoober – Šampanja

Champagne Comité poolt väljakuulutatud ametlik šampanja päev ja loomulikult sel päeval ei mõtlegi ühelegi teisele joogile. Santé!!!

#ChampagneDay; #WorldChampagneDay 

27. oktoober – Carignan

Tumeda värvusega, täidlane ja rikkalik punane vein, mida leidub peamiselt Prantsusmaalt Languedoc regiooni ja Hispaanias Cataloonia ja Priorati regiooni megatummistes ja ägedates veinides.

#CarignanDay 

NOVEMBER

7. november – Merlot

Üks armastatuimaid punased veine, Merlot viinamarjast valmistatud veinid on üldiselt mahlased, marjased ja pehmete tanniinidega. Maailma üks kalleimaid punaveine – Chateau Petrus on valmistatud just sellest viinamarjast.

#InternationalMerlotDay; #MerlotDay 

10. november – Tempranillo

Hispaania staarmari, millest tehakse enamik meie poeriiulitel olevatest Hispaania päritolu punaveinidest, eriti kui oled haaranud sealt Rioja või Ribera del Duero piirkonna veini. Tempranillo on nime saanud varajase valmimise tõttu: temprano tähendab hispaania keeles varajane.

#TempranilloDay; #InternationalTempranilloDay 

17. november – Zinfandel

USA kuulsaim punane viinamari, millest valmistatud veinid on mõnusalt mahedad ja moosised.

#ZinfandelDay 

17. november (igal aastal nov kolmas neljapäev) – Beaujolais

Beaujolais on tegelikult Prantsusmaal olev veinipiirkond, kus valmistatakse igal aastal kõige esimene käesoleva aastakäigu viinamarjadest vein, mida võib avada alles novembrikuu kolamandal neljapäeval – ja siis toimuvad üle ilma suured pidustused ja tähistamised, see on justkui veinimaailma uue aasta algus.

#BeaujolaisNouveauDay 

24. november – Carmenere

Tšiili staarviinamari, millest tehakse erinevas hinna- ja kvaliteediklassis punaseid veine, mille aroomis ja maitses on tunda punaseid küpseid vaarikaid, ploome, kakaod ja mõnikord isegi paprikat.

#CarménèreDay 

DETSEMBER

4. detsember – Cabernet Franc

Oluline punane viinamari Bordaux piirkonnas, kus sealsete väärisveinide valmistamisel kasutatakse seda segudes koos Cabernet Sauvignon´i ja Merlot´ga, kuid minu arvates ühed põnevamad Cabernet Franc´id tulevad hoopis teisest Prantsumaa piirkonnast – Loire Orust. Kahjuks neid viimaseid väga palju meil kauplustes ei leidu.

#CabFrancDay; #CabFranc; #CabernetFrancDay; #CabernetFranc 

16. detsember – Meunier

Šampanjasõpradele tuttav punane mari, mis on üks kolmest kõige olulisemast. Trendikamad šampanjamajad teevad ka juba 100% Meunier viinamarjast valmistatud šampanjasid.

31. detsember – Šampanja

No mille muuga siis Uut Aastat vastu võtta! 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: