Vormel 1 poodiumipritsid läbi aegade

Kas Sina tead, kuidas sai alguse traditsioon Vormel 1 etappide auhinnatseremoonitel poodiumil suurtest pudelitest šampanja pritsimine ?

Formula 1 swaps Champagne for sparkling wine on podium!
Valtteri Bottas hullamas Moët & Chandon Brut Imperial´iga

Võin vihjeks öelda, et nagu heade asjadega elus ikka, siis juhtus see samuti täiesti kogemata.

Kui üks esimesi etappe toimus 1950. aastal Prantsusmaal Champagne piirkonnas, siis sai alguse tava kinkida võitjale suur 3-liitrine šampanjapudel, mida nimetatakse jeroboamiks, kuid sel ajal ei tehtud autasutamisel šampanjadušše ja sai õnnelik võitja suure pudeliga rahulolevalt koju minna.

Alles aastal 1966. aastal Le Mansi 24-tunni võidusõidul SEE lõpuks juhtus – pikalt soojas seisnud suure šampanja kork lendas pudelilt ning sellele kõige lähem mees ehk sõidu võitja Jo Siffert üritas purskavat juga peatada pannes oma pöidla pudelisuule, kuid tekitas nii hoopis tugevama šampanjadušši, mis omakorda lõbustas nii poodiumil olevaid staare kui publikut. Ja nii see traditsioon sündiski.

Millised šampanjad on poodiumitel võidusõidu esikolmikku ja publikut hullutanud?

Ikoon-šampanjamaja Moët & Chandon on rekordiliselt pika aja olnud F1 võidusõitude ametlik poodimuprits – 1966. aastat kuni 1999. aastani. Seejärel anti teatepulk edasi šampanjamajale Mumm, mille Gordon Rouge Brut sai megalt populaarseks ka nende inimeste seas, kes varasemalt muid šampanjabrände ei teadnudki kui Moët & Chandon. Mummi valitsemisaeg F1 poodiumitel kestis kuni aastani 2015. Selle aja sees oli võimalik suurtel vormelifännidel UK-s spets F1 Mumm Gordon Rouge pudelit tavakauplustest osta.

Hamilton wins the Australian Grand Prix
Hamilton ja Mumm Cordon Rouge

Poodiumil läks aga palju palju põnevamaks ja pidulikumaks, kui peale Mummi vallutas trooni üliluksuslik ja ülikallis Champagne Carbon – šampanja, mille standardmõõdus (75 cl) pudeli peab välja käima ca 200 eurot. Kalkuleeri see nüüd poodiumipritsi tavasuurusesse ehk 3-liitrisesse jeroboami suurusesse…

Selle šampanja teeb eriti eriliseks (ja muidugi kalliks) süsinikkiust pudeli kate.

The Official Champagne Bottle for the Formula 1 Grand Prix De Monaco 2019  is in the Pink to Support the Fight Against Breast Cancer - Rhapsody  Magazine
Ekslusiivne Champagne Carbon

Ekslusiivne Carbon oli oma eelkäijatega võrreldes ikka niivõrd teises liigas, et pandeemia ajal tekkisid nii tõsised tootmisprobleemid, et vana hea Moët & Chandon pidi Carbon´i ajutiselt asendama.

Peale seda tuli poodiumipritsi valikus üllatuslik käiguvahetus – nimelt alates 2021. aastast ei hullatagi võidusõidu autasustamistseremooniatel enam šampanjaga. Poodiumil pritsitakse nüüd hoopis vahuveiniga, kuid see on igal juhul šampanjavääriline mull ja antud olukorras ka väga tabava nimega – Ferrari.

Ferrari Brut Trento on pärit Itaaliast ja täpsemalt Trentodoc regioonist, mis viimastel aastatel on vahuveini- kui šampanjafännide seas populaarseks saanud. Ferrari on valmistatud šampanjameetodil ning on maitselt ja kvaliteedilt justkui päris šampanja.

Uhke Ferrari Brut Trento – F1 ametlik poodiumiprits

Minu arvates on kõik Vormeli võidusõidul pingutanud osalejad šampanjat väärt, mitte ainult need kolm karikatega pärjatud sõitjat ja olen päris kindel, et minu arvamust jagab ka kurikuulus Napoleon Bonaparte. Nimelt kogemustega sõjaväepealik, kes oli elus tunda saanud nii võite kui kaotusi, teadis öelda: ” Võidu korral oled Sa šampanjat väärt, aga kaotuse korral Sa lihtsalt vajad seda”. Nii ongi – šampanja on sobilik igas olukorras!

FIA Formula One World Championship 2020 – Grand Prix of Great Britain

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: