Kuidas veini säilitada?

Kui juba tuli teemaks, millised veinid on väärt säilitamist, siis kindlasti on nende puhul ka ülioluline, KUIDAS neid säilitada ja just seda ka üks eelmist postitust (Kui kaua vein säilib?) lugenud veinisõber minult küsis.

Oletame, et Sul olemas üks hinnaline vein, mida soovid mõne olulise elusündmuse jaoks hoida. Näiteks 2015 aastakäigu Chateau Petrus, mis on päris Bordeaux piirkonnast, täpsemalt Pomerol´ist ning mille keskmine hind täna on ca 3900 euri (ajaga see veel tõuseb, aga sellest räägin täpsemalt mõni teine kord).

Niisiis, Sul on see hinnaline vein, mida plaanid avada oma poja 18ndal sünnipäeval, mis on 12 aasta pärast. Pean muidugi mainima, et kõnealune vein säiliks veel Su poja täisealiseks saamisest lisaks paarkümmend aastat, kuid viimasel ajal on laste aastakäiguga veinide ostmine eesmärgiga seda 18 aastat hoida, et siis pidulikult tähtsal sünnipäeval avada. Seega läheme selle näitega edasi.

Vein on elav ja pidevalt arenev ning kui Sa selle eest hoolt ei kanna, siis võib see aja möödudes hoopis rikneda. Ja me ei tahaks mingil juhul, et meie kalli Petrusiga midagi juhtuks, onju. Parim viis Petrusi eest hoolt kanda on panna ta pimedasse, jahedasse ja niiskesse keldrisse ning pikaks ajaks sinna unustada. Ei kõla just kõige hoolivamalt, kuid usu mind – see on parim, mida säilitamiseks mõeldud veini jaoks teha saad.

Väärika vananemise jaoks vajab vein:

  • Stabiilset temperatuuri – ideaalne vahemikus 8-16C. Liiga kõrge temperatuur “küpsetab” veini kiiremini, kuid unustades veini keldrisse või kuuri, kus temperatuur langeb alla 0 kraadi, siis vein jäätub ja rikneb.
  • Stabiilset niiskustaset – ideaalne vahemikus 50-70%. Kui keldri niiskustase on kõrgem, siis pikema aja jooksul veinipudeli etikett, tema nö nägu ja identiteet, rikneb. Liiga kuivas keskkonnas aga võib veinipudeli kork kuivada, mille tagajärjel korgis olevad poorid suurenevad ja lasevad rohkem õhku läbi. Vein, mis saab liiga palju õhku, muutub äädikaks (ehk madeirastub). Korgi kuivamise vastu aitab ka pudeli horisontaalses asendis hoidmine – kui vein on kokkupuutes korgiga, siis ei ole karta, et kork ära kuivaks.
  • Mahedat valgust – ere valgus ja eriti päikesest tulenev UV-kiirgus on üks hullemaid asju, mida Sa veinile teha võid ja selle puhul ei ole isegi väga pikalt vaja lasta veinil “piinelda” enne kui pöördumatud tagajärjed käes on – vein küpseb kiiremini ja UV-kiirgus lagundab ja muudab veini keemilist koostist. Seega päikesele avatud rõdu/terrass või aknalaud ei ole hea koht veini hoidmiseks.
Villa Giada veinikelder Itaalias Piemonte piirkonnas – siin leidub veine, mis aastakümneid säilivad

Kuidas ära tunda riknenud/ halvas konditsioonis olev vein?

Esiteks aroom – kui Sa tunned tugevat äädika või kopitanud puidu/tubaka lõhna, siis tõenäoliselt on vein riknenud. Maitses sellisel juhul puudub veinile omane puuviljasus/marjasus ning samuti domineerib ebameeldiv äädikane või teravalt happeline või puidune maitse.

Riknenud veinil võib olla ka kork hallitanud, läbi vettinud või hoopis vastupidiselt väga kuiv ja pudenev. Kindlasti ei ole see reegel, et riknenud veinil on riknenud kork ja ka vastupidi – kergelt hallitanud või kuiva korgi all võib olla imelises seisukorras vein.

Ülalloetletud tingimused on muidugi ideaalsed ja oleks utoopiline mõelda, et igal lugejal on olemas selline täiuslik veinikelder. Seega peab olema nutikam enda võimaluste piires – korteris otsi kõige jahedam nurgake, sahver oleks ideaalilähedane, kuid sobib ka näiteks magamistuba või hoopis esik (kus tavaliselt temperatuur on jahedam kui mujal tubades) ja seal oleva kapi alumisse sahtlisse saad pudeli kenasti pimedusse ära peita.

Köök ja eriti köögi ülemised riiulid/kapid ei ole head, sest köögis sageli temperatuur muutub (ehk tõuseb) ning toidutegemisel tekkiv rasu ladestub väga hullult pudelil ja etiketil, usu mind – ma olen seda kahjuks kogenud. Kindlasti väldi ka ahju/kamina vahetust lähedust.

Minu parimad palad asuvad ühe maja all olevas ideaalses keldris, mille pinda ma sõbralt “üürin”. Kui Sul sellist keldriga sõpra ei ole, siis soovitan otsima hakata. 🙂

Tegelikult on Eestis võimalik väga proffis veinikeldris enda veine hoiustada ilma seda omamata. Ja kõige ägedam on see, et kui Sul näiteks ei olegi veini, mida keldrisse vananema panna, siis neil (ettevõte LeVinum) saad selle väärika veini osta, kasvõi oma lapse aastakäiguga.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: