Kuidas säilitada avatud veinipudelit?

Hea küll, ma mõistan Sinu mõningast arusaamatust sellise teema osa kui Sul pole kunagi olnud vajadust seda küsimust ise küsida, sest ükski hea vein ei jää lihtsalt alles. 🙂 Kuid nii mõnelgi veinisõbral on ette tulnud, et soovivad vaid 1-2 klaasikest õhtusöögi kõrvale tarbida ning ülejäänud veini nautida alles paar päeva hiljem ning seega on tekkinud peamiselt kaks küsimust: Kas ja kui kaua juba avatud veinipudelis olev vein säilib ning kuidas veinipudelit taassulgeda?

Esiteks on võimalik iga avatud veini säilitada ja säilivuse aeg oleneb kui õhukindlalt vein suletud on. Mida vähem on vein kokkupuutes hapnikuga, seda parem. Seega kui Sa oled pudelist vaid klaasikese veini võtnud, siis ei ole kokkupuude hapnikuga eriti suur ja vein võib säilida veel 3-5 päeva, pane lihtsalt tugevasti veinikork uuesti peale, keeratava korgiga on muidugi veelgi lihtsam. Samas kui pudelisse on jäänud vaid ühe klaasi jagu, siis vein saab suures pudelis palju hapnikku ning rikneb kiiremini (1-2 päevaga). Sellisel juhul soovitan väikse veiniportsu valada ümber väiksemasse klaaspudelisse, kui Sul peaks see kodus olema (või joo lihtsalt see klaasike ära, eriti kui tegemist on väärt veiniga 😉 ).

Avatud vahuveinide ja šampanjade jaoks on eraldi korgid, mis püsivad kenasti peal, tavalise veinikorgiga vahuka pudelit sulgedes pead olema valmis, et mingi hetk käib külmikus pauk – olenevalt kui intensiivsed on mullid, ajavad need ehk tugev süsihappegaas tavalise veinikorgi pauguga pealt.

Vahuveini/šampanja stopper – müüakse suuremates hea valikuga kauplustes

Võib-olla oled kuulnud ja isegi kasutanud veini vaakumkorki? See on väike seadeldis, mis sarnaselt vahuveini stopperiga pannakse korgi asemel pudeli peale ja siis tõmmatakse pudelist peaaegu kogu hapnik välja. Olles nüüd hoolikalt minu loo esimest poolt lugenud, siis tead, et hapnikupuudus on parim, mida veini eluea pikendamiseks teha saad. Vaakumkorgi puhul tuleb mängu väike aga – kui Sa tead, et lähima 3-5 päeva jooksul Sa seda pudelit ei ava, siis on vaakumkork super ja Su parim sõber. AGA kui Sa iga päev võtad klaasikese, siis tekib see jama, et iga kord pudelit vaakumist vabastades Sa tegelikult lased topeltlaadungi õhku veinile.

Sama lugu on vahuveini või šampanjaga – kui Sa oled juba pudeli avanud ja tead, et samal õhtul jood pudeli ära, siis ei ole vaja vahuka stopperit klaasitäitmise vahepeal kasutada, sest tekib sama olukord nagu vaakumkorgi puhul – iga kord kui Sa stopperi pealt võtad, “šokeerid” Sa veinis olevaid mulle ja neid läheb rohkem välja. Vahuveinidel, mis on valmistatud šampanjameetodil (cava, cremant, franciacorta, champagne), on nii intensiivne mull sees, et ei tasu mitte mingil juhul nende kadumist karta kui pudel ka paar tundi avatuna seisab. Samuti tagasihoidlikuma mulliga proseccod säilitavad oma mõnusad mullid ilma sulgurita kui õhtu jooksul pudel ära juuakse. Ja olgem ausad – olenevalt seltskonnast mõni mullipudel ei saa isegi poolt tundi avatuna “hingata”.

Kindlasti pane iga vein, mida säilitada soovid, külmikusse – see kehtib nii valgete, roosade, punaste, vahuveinide ning pakiveinide kohta!

2 thoughts on “Kuidas säilitada avatud veinipudelit?

Add yours

  1. Tänan Sind! Järjekordselt väärt lugemine – aina targemaks ma saan 🙂 ! Sinu kirjutatud lood moodustavad siin juba väikse veini aabitsa ning huviga ootan juba järgmist!

    Liked by 1 person

    1. Tänan heade sõnade eest! 🙂 Siia postitangi neid veiniküsimusi, mida veinisõpradelt kuulnud olen. Veinimaailm võib tunduda keeruline ja siis on ju hea, kui olemas üks Veinitar, kellelt küsida. 😉

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: