Vegan-šhvegan veinid ja šampanjad

Mind on alati kummastama pannud, kui hoolikalt vegan*-restoranid hoiavad oma menüüs kui restorani kujundamisel ranget vegani joont, kuid samas veinivalik ei pruugi igas sellises kohas olla 100% vegan. Niisamuti on paljudes söögikohtades taimetoidu/veganroad vastavalt märgitud või eraldi väljatoodud, kuid miks veganveinidel seda märgistust ei ole? Ma olen suhteliselt kindel, et nii mõnigi vegan on ka veinisõber ja jäädes truuks oma põhimõtetele ja elustiilile oleks aus, et nad tarbivad vegansõbralikke veine.

Siinkohal tekib paljudel õigustatud küsimus – kuidas vein iseenesest juba vegan ei ole? Veini valmistatakse teadupoolest ju ainult viinamarjadest?


Viinamarjade korjamisest kuni nendest purustatud mahla kääritamiseni on kõik veel veganlusega kooskõlas, kuid hetk, mil veinimeister teeb otsuse, mis viisil ta oma veine selitab, muudab veini kas veganitele sobivaks või sobimatuks.
Nimelt veini selitamisel kasutatakse väga tihti loomset päritolu aineid:

  • Kalaželatiin (ehk kalaliim), mida saadakse kalapõiest
  • Kitiin ehk putukate ja koorikloomade kestas leiduv aine
  • Albumiin ehk munavalgest pärit valku
  • Kaseiin ehk piimavalk

Selitamiseks kasutatavad ained lisatakse veinile enne pudelitesse villimist, kui vein on veel suurtes tünnides/vaatides ja tänu oma kleepuvatele omadustele tõmbavad need endaga kaasa kestadest eraldunud tükikesed ja pärmisette.
Munavalged näiteks vahustatakse ja lisatakse vaati, kus on veel hägune vein. Vahustatud munavalge vajub aeglasest vaadi põhja võttes endaga kaasa kogu sette ja punaste veinide puhul ka kibedat maitset tekitavad fenoolid.
Peale selitamist kõik nimetatud selitusained eraldatakse veinist ja pudelitesse villitakse kena kristallselge vein.

Maitses ei tunne me ühtegi nendest ainetest, välja arvatud juhul kui Sa oled mõne loetletud aine osas ülitundlik. Isegi kogenud sommeljeed ei suuda neid organoleptilise analüüsi tulemusena tuvastada. Kuigi ma tean ühte proffi kokka, kes on koorikloomade osas nii tundlik, et mekkides mõnda kitiini abiga selitatud veini või šampanjat tunneb ta selle kohe ära.

Veganist veinisõprade rõõmuks kasutatakse ka mitte-loomseid selitamise aineid nagu savipõhist bentoniiti või aktiivsütt.
Lisaks on paljud veinimeistrid otsustanud oma veinid jätta võimalikult naturaalseks ja neid mitte selitada, jättes veinid meelega häguseks.

Veuve Clicquot kõik šampanjad on veganite rõõmuks selitatud mitte-loomsete ainetega

Kuidas siis veiniriiuli ees või restoranis valikut tehes teada, milline vein on vegan?
Kahjuks väga vähestel pudelitel on „Vegan Friendly“ (ehk Vegan-sõbralik) märge etiketil ja ka maitse järgi on võimatu seda kindlaks teha.

Paljud kauplusteketid mujal maailmas, nagu näiteks Soomes Alko, Inglismaal Tesco tähistavad juba aastaid oma vegan veine vastavalt ning Tallinki ja Silja Line laevade kauplustes on riiulisiltidel „Vegan“ märgistused.


Lisaks on võimalik vaadata lisaks veinidele ka vegan õlle ja kange alkoholi tootjaid saidilt http://www.barnivore.com/wine. Seal on kõige värskem ja pidevalt uuenev info vegan joogikeste kohta.


Teadmiseks kõikidele veinisõpradele, et vegan veini märk ei ole kindlasti kvaliteedi märk ja see ei mõjuta mingil viisil veini maitset, vaid lihtsalt viitab ühele aspektile veinivalmistamise protsessis.

*Vegan – inimene, kes ei tarbi mitte mingeid loomseid tooteid ja mõned väldivad lisaks loomseid materjale nagu (karus)nahk, vill ja siid, loomkatsetatud tooteid ja loomi ärakasutavaid meelelahutusasutusi nagu näiteks loomatsirkused. Seega nende jaoks on kõikidest teistest olulisem teada, millised veinid on vegan-sõbralikud.

Veganitest erineva elustiiliga on vegetaarlased (ei tarbi liha, küll aga piimatooteid ja/või muna ning mõnel juhul isegi kala). Taimetoitlus aga on pigem üldine nimetus inimestele, kes on valinud mitte liha tarbida.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: